Często mówi się, że kuchnia to nie apteka. Stwierdzenie to odnosi się do tego, że przygotowując posiłki, nie musimy się trzymać idealnie przepisu. Kilka gramów mąki mniej lub więcej, szczypta soli w którąś stronę – to nie sprawi, że danie będzie lepsze lub gorsze, nie mówiąc już o tym, że przez taką różnicę mogłoby zupełnie nie wyjść.

Odrobina kuchennych teorii

Zawsze jednak jest druga strona medalu, czyli… Dokładność nie zaszkodzi, trzymanie się przepisu, szczególnie gdy robimy jakieś danie pierwszy raz, jest po prostu łatwiejsze, a jeśli chcemy bardziej poeksperymentować, to też przydałoby się w miarę dokładnie wiedzieć, jak zmieniamy proporcje. Poza tym nie wszyscy pamiętają, ile waży np. łyżka oleju, szklanka mąki itd….

Nie można też pominąć tego, że chociażby szklanka szklance nierówna, a taka różnica może już mieć znaczenie. Tak samo, jak np. ilość dodanych drożdży. Zapewne niejedna osoba zastanawia się, czy oddzieliła od kostki 15, czy może jednak 20 gramów.

Niewielki rozmiar, odpowiednia precyzja i zasięg

Na stosowanie niepewnych przeliczników i ogólne niepotrzebne stresowanie się takimi rzeczami jest jedna prosta rzecz – elektroniczna waga kuchenna. Wystarczy nam niewielkie urządzenie tego typu, którego długość nie musi przekraczać 20 centymetrów, a więc bez problemu mieszczące się nawet w niewielkiej szufladzie. Odpadają w tym przypadku oczywiście wszelkie dodatkowe obciążniki, czy nawet pojemniki. Waga taka wyposażona jest np. w szklaną podstawkę, na której bez problemu umieścimy wszelkie produkty – czy to luzem, czy też w ustawionej na niej szklance, misce itp.

Elektroniczne wagi kuchenne, to urządzenia precyzyjne, już w niewielkiej cenie znajdziemy takie, których dokładność pomiaru będzie wynosić do jednego grama (i od jednego grama). Bez problemu umieścimy na niej także produkty ważące kilka kilogramów, co w zastosowaniach kuchennych będzie zdecydowanie wystarczające.

Koniec z liczeniem, czyli tarowanie

Bardzo przydatną funkcją, którą posiada praktycznie każda elektroniczna waga kuchenna, jest tarowanie. Dzięki niemu możemy umieścić na wadze np. pustą szklankę, wyzerować jednym przyciskiem jej wagę i umieścić w niej, chociażby mąkę, a na wyświetlaczu ujrzymy wagę samej mąki. Nie musimy się więc tutaj sami bawić w obliczenia. Wspomniany wyświetlacz może być wyposażony także m.in. w zegar.

Plusem tego urządzenia AGD jest też niewielkie zapotrzebowanie na energię – do jego zasilania wystarczy mała, pojedyncza bateria.

Jeśli nie posiadamy jeszcze takiej wagi, to na pewno warto się w nią zaopatrzyć i po prostu ją… polubić.

Jeżeli interesują Cię nowinki technologiczne, sprawdź ten nowy smartwatch od Apple.